Razbijamo mit o belem stropu

Beli strop je desetletja veljal za samoumevno izbiro, je namreč nevtralen, varen in neopazen. A zakaj bi najvišjo površino v prostoru omejili na dolgočasno belino? Časi, ko je bil bel strop sinonim za čistočo in “pravilen” videz, so mimo. Danes ga vse pogosteje nadomeščamo z barvami, ki prostoru dodajo toplino, značaj in globino.

 

Bela ni vedno najboljša izbira

Čeprav bela barva optično zvišuje strop in daje občutek zračnosti, deluje pogosto hladno, sterilno in nedokončano. Hitro pokaže madeže, razpoke in rumene sledi (npr. zaradi vlage), kar lahko prostor naredi še bolj neprivlačen. V resnici gre pri belem stropu velikokrat za neizkoriščen potencial in ne za premišljeno odločitev.

bel strop

Zakaj barvni strop?

Barvni strop deluje kot del celostnega oblikovanja prostora. Ni zgolj peta stena, ampak pomemben oblikovni element. S pravilno izbrano barvo lahko prostor vizualno spremenimo:

  • Temen strop v visokih prostorih ustvari občutek intime in udobja, zniža višino in doda razkošje. Odlično se poda k svetlim stenam, če želimo ustvariti močan kontrast.
  • Svetel, pastelni strop je prijaznejša alternativa beli. Ohranja svetlost, a deluje mehkeje in ustvari bolj nežno atmosfero.

Strop v enaki barvi kot stene ustvari “box effect” – celostno, pomirjujoče okolje, ki je še posebej priljubljeno v minimalizmu, japandi ali skandinavskem slogu. Idealen je za spalnice, pisarne ali bralne kotičke.

Strop kot oblikovno orodje

Notranji oblikovalci vse pogosteje posegajo po obarvanih stropih. Ne le zaradi estetike, temveč tudi zaradi psiholoških učinkov. Barva stropa vpliva na občutek prostornosti, topline in domačnosti.

Ni vsak strop bel in prav je tako. Čas je, da beli strop končno zamenjamo z zgodbo, ki govori o prostoru, njegovem značaju in o nas samih.

barven strop
blop

Sorodne vsebine